Zásady zostavovania pracovných skupín Akreditačnej komisie
Zriaďovanie pracovných skupín Akreditačnej komisie upravuje článok 6 Štatútu Akreditačnej komisie. Akreditačná komisia diskutovala a zhodla sa na Zásadách, ktoré rešpektuje pri zostavovaní návrhov svojich pracovných skupín. Cieľom týchto Zásad je aj prispieť k zvýšeniu dôveryhodnosti Akreditačnej komisie.
Medzi zásadami činnosti AK sú nezávislosť, objektívnosť, nestrannosť a profesionálnosť.
Ťažisko činnosti AK je v práci pracovných skupín. Dôležité je preto aj ich zloženie - aby bolo v súlade so Zásadami. Pracovné skupiny sa navrhujú tak, aby mali vyvážené zloženie:
- po odboroch v skupine študijných odborov,
- časť z vysokých škôl, časť z prostredia mimo vysokých škôl vrátane praxe.
Pri navrhovaní zloženia pracovnej skupiny je rozhodujúca požiadavka kvality posudzovania, ktorá zahŕňa rešpektovanie uvedených zásad (nezávislosť, objektívnosť, nestrannosť a profesionálnosť).
Členovia môžu byť zo zahraničia: z praktických dôvodov (dostupnosť a jazyk) sa odporúča zameriavať sa najmä na slovensky hovoriacich/rozumejúcich odborníkov zo susediacich krajín.
Členovia mimo vysokých škôl: zvažovať podľa špecifík odborov účasť z SAV, prípadne nejakého výskumného ústavu, z "praxe".
Členovia z "praxe": podľa špecifík odborov návrhy môžu prísť z profesijnej spoločnosti, komory apod., možno navrhnúť odborníka priamo z praxe.
Pri zostavovaní skupiny je prirodzené, že treba rôzne možnosti konzultovať. Je asi celkom korektné napr. sa obrátiť na odbornú spoločnosť či komoru, aby navrhli možných členov. Takéto spoločnosti nepodliehajú akreditácii a u členov z ich radov nevzniká priama väzba, ktorá by mohla zakladať prípadný konflikt záujmov. AK nie je zastupiteľský orgán, členovia pracovných skupín tam nebudú "za fakultu".
Zásady zostavovania pracovných skupín Akreditačnej komisie |
 |
|  |
|